Végre megint valami sós.
Finom vendégváró falatkákat mutatok ma nektek.
Egy korábbi pizzás posztom sikerén felbuzdulva, remélem ezt is szeretni fogjátok és a következő kerti partitokra, a gyerek szülinapi zsúrjára el is készítitek vendégeitek számára.
Tévedés, hogy menő falatkákkal csak trendi bárokban és éttermekben lehet találkozni. Kedves olvasóim, döntsük meg ezt a sztereotípiát és mutassuk meg, hogy ugyan a pogácsát is szeretjük (de még, hogy!) de mindig modernizáljuk a konyhánk kínálatát és nem félünk kipróbálni mindenféle újdonságot. Nem titkolt szándékunk kivívni családunk és barátaink dícséretét és "csodálatát", ill. háziasszony mivoltunk fejlődését szemmel láthatóvá és egyértelművé tenni. :)
Persze az is egyfajta jelzés, amikor az elkészült ételt gyorsan elkapkodják a tálcáról/tepsiről, DE! kedves Uraim (ha van ilyen az olvasók között!) a lányok szeretik hallani azt a csodamondatot, mi szerint: "finomat sütöttél, ügyes vagy!"
Lányok, remélem sűrűn halljátok majd a fenti vagy egy ahhoz hasonló dícséretet.
Jó sütést nektek!
Hozzávalók a pizzás rúdhoz:
A tésztához:
25 g friss vagy egy zacskó szárított élesztő
50 ml olívaolaj
470 g liszt
1 teáskanál cukor
220 ml langyos víz
1 teáskanál só
bazsalikom (én szárítottat használtam)
1 teáskanál fokhagymagranulátum
Paradicsomszósz:
30 ml olívaolaj
só
1 hagyma
3 gerezd fokhagyma
50 ml alaplé (kicsit még érdemes rászámolni)
80 g paradicsompüré
1 paradicsom
kevés cukor
kevés bors
oregánó, majoranna, bazsalikom
Ezen kívül még:
100 g reszelt sajt (pl.: Mozzarella, Chedar)
50 ml olívaolaj
1 tojássárgája
1 evőkanál tej
Így készítettem:
Először összekeverjük a tésztát, annak úgyis pihenni kell egy ideig.
Tehát, a langyos vízben elkeverjük a cukrot és az élesztőt majd 10 perce félretesszük.
Egy másik tálba beleszitáljuk a lisztet és hozzáadjuk a tészta többi hozzávalóját. Most jöhet hozzá az élesztős keverék, amivel egy homogén masszává gyúrjuk a tésztát (én kézzel ügyködtem, gyorsan összeáll). A tésztabucit beleforgatjuk egy kiolajozott tálba, hogy mindenhol érje az olaj. Letakarjuk és félretesszük 60 percre.
Most elkészítjük a paradicsomszószt.
Felvágjuk apróra a hagymát és egy kevés olajon elkezdjük dinsztelni. Pár perc elteltével hozzádobjuk a felszeletelt fokhagymát. Amikor ezek lepirultak jöhet a paradicsompüré és az alaplé. Elkezdjük rotyogtatni a cuccot.
Közben felvágjuk a paradicsomot, azt is beledobjuk. Megfűszerezzük és egy ideig főzzük. Amíg olyan mártás állaga lesz. (Fent írtam, hogy az alapléből nem árt egy kicsivel többet előkészíteni. Mikor úgy érzed túl sűrű a mártásod és félő, hogy leég, kicsit önts még hozzá, érzés szerint.)
Mikor kellően átfőtt a mártás, vedd le a tűzről és turmixold le. Pürés, kenhető állagú legyen. (igazán nem kell neki sok...)
A kelesztési idő leteltével borítsd ki a tésztát egy lisztezett deszkára és vágd fel 4 egyenlő részre.
Az egyes részeket nyújtsd ki téglalap alakúra (nekem speciel nem mindig sikerül... ). Locsold meg egy kevés olívaolajjal és kend szét rajta.
Most tegyél 2-3 evőkanállal a paradicsomszószból a tésztára de csak az egyik felén oszlasd el. Jöhet rá egy kis reszelt sajt. (a széleken érdemes egy kis sávot üresen hagyni, hogy később ne "csússzon ki" a szósz)
Ha ezekkel megvagy, hajtsd rá a paradicsommentes tésztarészt a másikra és kicsit nyomogasd le. A széleket le lehet vágni (de nem muszáj) majd a tésztát derelyevágóval vágd fel egyenlő szélességű csíkokra.
Készíts magad mellé 2 tepsit, sütőpapírral kibélelve.
Már csak az maradt hátra, hogy a rudakat egyenként kézbevedd és megtekerd őket. A tekercseket helyezd a tepsibe és 30 percre hagyd őket békén pihengetni.
A pihenőidő vége felé kapcsold be a sütőt 200 fokra, és keverj ki egy tojássárgáját egy pici tejjel. Mielőtt betennéd a tepsit a sütőbe, kend meg a tekercsek tetejét a tojásos-tejes keverékkel és szórd meg egy kevés oregánóval.
15-20 perc kell nekik a sütőben.